top of page

Jak koupit nejlepší nemovitost

Optimálně bez starostí a s minimem investovaného času. Realitní trh je v dnešní době poměrně "kultivovaný", avšak pořád se v něm skrývá dost nástrah a pastí. Můžete narazit na prodávajícího (ať už přímo majitele nebo zprostředkovatele toužícího po provizi za každou cenu), který s vámi nebude jednat korektně. Až na to přijdete, může být už pozdě.

Jak by měla optimálně vypadat koupě nejlepší nemovitosti pro vás?

Našli jste váš vysněný dům nebo byt? Gratulujeme! Pokud budete mít štěstí a vše půjde hladce, cca za dva měsíce můžete bydlet v novém. Níže najdete pár bodů, ve kterých se dozvíte, na co si dát při koupi pozor.

1

S kým budete o koupi nemovitosti jednat?

S realitkou nebo přímo s majitelem? Pokud s realitkou, odpadne vám spousta řešení okolo úřadů a legislativních povinností. Pokud jednáte přímo s majitelem, cena bude o "pár tisíc" nižší, protože se neplatí provize z prodeje.

2

Pořádně si nemovitost "proklepněte"

Pokud koupi nemovitosti řešíte s realitní kanceláří, neměla by vás překvapit právní vada / nepříjemnost třeba v podobě "zatížení nemovitostí exekucí" a další situace prodlužující koupi. Zkušení makléři přesně ví, na co se zaměřit, do jakých databází a registrů se podívat a zjistit, zda je vše v pořádku.

3

Financování nemovitosti

Pokud nemáte k dispozici celou částku na nemovitost, financování se obvykle řeší hypotečním úvěrem. Vzhledem k tomu, že půjčená částka bývá vysoká a hypotéka se splácí obvykle dlouhou dobu, i malý rozdíl v úrokové sazbě může představovat desítky až stovky tisíc korun, o které byste mohli přijít špatným rozhodnutím. Je proto potřeba porovnat si nabídky více bank.

V roce 2019 bylo sjednáno 77 407 hypotečních úvěrů v celkové výši 181 miliard korun.

V průměru to je 2 348 000 Kč na jednu hypotéku.

Úroková sazba v prosinci 2019 byla 2,34%

4

Pozor na advokáty

Obchod by měl proběhnout ke spokojenosti prodávajícího i kupujího. Pokud kupujete "na přímo" a prodávající má svého advokáta, může dojít k přípravě nevyvážené smlouvy a vy pak můžete být znevýhodněni. K tomuto nedojde, pokud je obchod realizován přes prostředníka v podobě kvalitní realitní kanceláře.

5

Do kdy chcete bydlet?

Náš rekord je od první prohlídky do předání klíčů za jeden týden! To však není zase tak časté :-). Pokud si s prodávajícím "plácnete" a po měsíci ještě nemáte návrh smlouvy, je to špatně. Druhá strana musí aktivně komunikovat a snažit se úspěšně dokončit obchod. Ze zkušenosti víme, že průměrná doba realizace obchodu je cca 2 měsíce.

6

Pozor na časté triky při prodeji

Pro laika velmi snadno přehlédnutelné detaily vás mohou za pár let v novém bydlení nemile překvapit.  U prodeje domů se nejčastěji zamlčuje nekvalitní střecha, špatná statika domu a podmáčený sklep. U bytu si ověřte, jak probíhá komunikace se společenstvím vlastníků bytových jednotek a jaké byste měli sousedy. Z praxe doporučujeme lehce zbystřit, pokud je nemovitost čerstvě vymalována. Ano, může se jednat o snahu prodávajícího co nejvíce nemovitost vyšperkovat, ale také to může být snaha o zakrytí plísně, prasklin ve zdi apod.

Jak Vám pomůžeme, pokud chcete získat nejlepší nemovitost?

V naší nabídce máme pravidelně desítky prověřených nemovitostí, za které dáme ruku do ohně. Budeme s vámi jednat na rovinu - můžete se nás třeba jen zeptat, pokud se vám něco nezdá už u probíhajícího obchodu.

774 982 161, reality@mireas.cz

Pokud máte jasnou představu, jak by měla vaše vysněná nemovitost vypadat a aktuálně se nenachází v naší nabídce, můžete využít našeho "Hlídacího Karla". Zadáte si parametry nemovitosti a jakmile se objeví v naší nabídce, některý z našich makléřů vás kontaktuje.

hlidaci-karel.png

Prodej nemovitosti bez realitní kanceláře

Pokud se chcete pustit do prodeje domu nebo bytu "na vlastní triko", čtěte zde.

Prodej nemovitosti s realitní kanceláří

Úspora času, stresu a peněz - i tak může vypadat prodej nemovitosti s dobrou RK.

Pronájem nemovitosti

Má v dnešní době ještě smysl podstupovat riziko jako pronajímatel?

bottom of page