top of page

Prodej nemovitosti bez realitní kanceláře

Chcete prodat svou nemovitost? A ideálně bez realitní kanceláře? S našimi radami to zvládnete.

Přečtěte si o největších úskalích prodeje nemovitosti na vlastní pěst!

Výhody prodeje bez RK

 

Hlavní výhodou prodeje nemovitosti bez realitní kanceláře je, že nemusíte platit provizi. Za další, jako majitel nemovitosti víte o tom, co prodáváte, úplně nejvíce. Také se tento styl prodeje nemovitosti může líbit těm, kteří nejsou příliš vytíženi a potřebují se za každou cenu nějak rozptýlit :-)

Nevýhody prodeje bez RK

 

Nevýhod je poněkud více než výhod. V případě, že prodáváte nemovitost sami, připravte se na to, že budete potřebovat hodně času - na prohlídky, inzerci apod. Budete muset řešit (i obtěžující) telefonáty, jednat s potencionálními kupci, seznámit se s legislativou, abyste nenaletěli podvodníkům, a v neposlední řadě řešit smlouvy s advokáty. 

Zkušenosti makléřů z praxe

Zkušenosti makléřů z realitní kanceláře Mireas ukazují, že prodej na vlastní pěst může prodávajícího pěkně potrápit. Častým problémem je, že se prodávající domlouvá hned s prvním zájemcem, který se naskytne, často ze svého okolí, který například tlačí na cenu a zdržuje prodej. Jindy zase prodávající narazí na drzé a naléhající zájemce, kteří podsouvají k podpisu pofidérní smlouvy. A pokud prodávající nemá dostatek času a nevěnuje se prodeji intenzivně, z nemovitosti se časem stane „ležák“, což nepůsobí na zájemce dobře a snižuje to hodnotu nemovitosti. Pokud vás zajímají zkušenosti makléřů s podobnými případy, čtěte dále.

nikola-soralova.png
michal-prokop.png

Jak postupovat při prodeji nemovitosti bez RK

1

Nafoťte nemovitost

Abyste přilákali potenciální zájemce, je nutné ideálně profesionálně nafotit celou nemovitost. Vězte, že fotografie jsou prvním, podle čeho se potenciální zájemce rozhoduje. Existují fotografové, kteří se specializují přímo na focení nemovitostí.

2

Zadejte inzerát

Existují bezplatné inzertní servery, ale i placené servery jako např. Sreality. Text inzerátu by měl být objektivní a odpovídající realitě (výměra bytu apod.). Placené portály se liší od těch bezplatných návštěvností potenciálních kupců.

3

Připravte plán prohlídky

Plán prohlídky je vlastně scénář, jak budete v roli průvodce zájemců po vašem domě nebo bytě postupovat. Je potřeba mít uklizeno, rozsvícená světla, mít vypnutou televizi a rádio (aby se zájemce mohl co nejvíc soustředit na interiér).

V roce 2019 bylo sjednáno 77 407 hypotečních úvěrů v celkové výši 181 miliard korun.

V průměru to je 2 348 000 Kč na jednu hypotéku.

Úroková sazba v prosinci 2019 byla 2,34%

4

Věnujte se zájemcům

Při prohlídce nechte čas zájemcům, aby si mohli nemovitost dostatečně prohlédnout a buďte připraveni odpovědět na jejich dotazy. Dotazy se často týkají výše poplatků spojených s užíváním nemovitosti - ideálně mějte připravený evidenční list a faktury, abyste jim vše mohli ukázat a zodpovědět.

5

Připravte si rezervační smlouvu

Pokud se zájemce rozhodne pro koupi vaší nemovitosti, je vhodné mít připravenou rezervační smlouvu, jejíž součástí je ujednání o úhradě rezervačního poplatku. Pokud nebudete mít uzavřenou rezervační smlouvu, zájemce nebude nijak zavázán uzavřít kupní smlouvu a může bez jakékoliv sankce později odstoupit od koupě a vy tak ztratíte spoustu drahocenného času. 

6

Zajistěte si advokáta

Používat vzor kupní smlouvy stažený z internetu je v tomto případě velice nebezpečné. A pokud má jedna ze stran vlastního advokáta, může nastat situace, že smlouva bude sepsána ve prospěch této strany.

7

Peníze až po převodu vlastnického práva

Pro uhrazení kupní částky se doporučujete použít bankovní, advokátní nebo notářskou úschovu. Peníze se z úschovy  uvolní po přepisu vlastnického práva na katastru nemovitostí.

8

Opište veškeré stavy médií

Pokud vše dobře dopadne a dům nebo byt prodáte, nezapomeňte při předání opsat veškeré stavy médií (elektřinu, plyn apod.) a poté zajistěte přepis u samotných dodavatelů.

Jak Vám pomůžeme, pokud chcete prodávat nemovitost bez RK?

Rádi vám poradíme a pomůžeme. Můžeme pro vás být takovou prodlouženou rukou ve světě realit. Díky přístupu našich makléřů vám možná vrátíme i víru ve férové realitní kanceláře.

Zkuste nás - 774 982 161, reality@mireas.cz

Prodej nemovitosti s realitní kanceláří

Úspora času, stresu a peněz - i tak může vypadat prodej nemovitosti s dobrou RK.

Pronájem nemovitosti

Má v dnešní době ještě smysl podstupovat riziko jako pronajímatel?

Koupě nemovitosti

Co byste měli chtít vidět a vědět o nemovitosti před její koupí, abyste nenaletěli?

bottom of page