top of page

Budoucí chalupáři? Pozor na vyšší daně z nemovitosti!

Aktualizováno: 7. 4. 2020

Češi vlastní kolem půl milionu chat a chalup. Zájem o tyto nemovitosti roste, stejně jako jejich cena. Jakou možnost má obec v ovlivňování daní a jak rychle jdou chalupy na odbyt?


Různé sazby

Základní sazba daně je u budov pro rodinnou rekreaci, tedy zejména chat a chalup, oproti obytným, třikrát vyšší. Přestože jsou základní sazby daně stanoveny přímo zákonem, obec může do jisté míry ovlivnit výslednou částku daně výší koeficientů, které může stanovit nebo upravit obecně závaznou vyhláškou. Příjmy z této daně jsou součástí obecních rozpočtů. Podle zákona o dani z nemovitých věcí činí základní sazba daně u obytných domů 2 Kč za m2 zastavěné plochy, zatímco u budov pro rodinnou rekreaci je to 6 Kč za m2.

Chalupy jsou v kurzu

Zájem o koupi rekreačních staveb je obrovský a poslední čtyři roky stále roste. O jednu zveřejněnou nabídku projeví téměř okamžitě zájem i deset

klientů. Spolu s tím roste i cena objektů, potvrzují realitní makléři. V rámci všech jejích transakcí realizovaných v ČR bez ohledu na stáří, lokalitu, velikost v roce 2014 byla průměrná cena chalupy 799 964 Kč, ale letos již 1 167 123 korun.

bottom of page