top of page

Jak to je s pozemky v ČR v roce 2023

Ceny na trhu s nemovitostmi zažívají za poslední rok velký pokles. Nové i starší byty můžeme najít se slevou někdy i 20% oproti vrcholům z konce roku 2021. Domy jsou na tom podobně, hlavně pak starší domy před rekonstrukcí. Nedostavěné domy se tak dají sehnat za velmi zajímavé ceny.


Jediná položka z nemovitostního trhu, která se vyjímá trendu posledního roku jsou pozemky. Průměrná cena pozemků stále, i přes všechny problémy na trhu, roste.


Největší meziroční rozdíl zažívá Ústecký kraj, kde si za metr čtvereční stavebního pozemku můžete připlatit až o 40% více, než tomu bylo minulý rok. Střední Čechy a Praha také zaznamenávají nárůst. I když to procentuálně nevypadá tak zle, absolutní hodnoty pozemků v těchto krajích značně převyšují všechny ostatní oblasti. V Praze si za metr čtvereční stavebního pozemku v průměru zaplatíte 19.000 Kč a ve středních Čechách zhruba 6.000 Kč, oproti průměrným 2.000 Kč za metr čtvereční v Moravskoslezském kraji.


Proč se pokles cen trhu s pozemky kompletně vyhnul?

Důvodem je jejich omezené množství. Byty se stále budou stavět a jejich počet bude narůstat. Avšak u pozemků toto neplatí, novou půdu nikdo “nepostaví” a tak se jejich počet bude stále snižovat. Změna regulativ na rozměry pozemků může pomoci s nedostatkem pozemků, ale to je pouze dočasné řešení.

Comments


bottom of page