S PRODEJEM NEBO KOUPÍ NEMOVITOSTI VÁM RÁDI PORADÍME A POMŮŽEME.

Adresa kanceláře:

Sídliště 1434/15, Lysá nad Labem

VEŠKERÉ VAŠE DOTAZY RÁDI ZODPOVÍME.

STAČÍ NÁM NAPSAT NEBO ZAVOLAT.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Koupí nemovitostí to nekončí. Co všechno si potom musíte zařídit

Máte už představu, jak si zajistit financování, a jak koupit byt nebo rodinný dům? Výborně. Tím to ale nekončí. Musíte se také připravit na to, co je potřeba řešit potom, co zaplatíte kupní cenu za nemovitost a čekáte na její převod na vaše jméno. Vaší výhodou je využití služeb, které nabízí realitní kancelář Mireas. V rámci toho realitní makléř a hypoteční specialisté spoustu úkonů zajistí za vás. Tím pádem ušetříte čas i peníze.


Co se nejčastěji řeší po koupi nemovitosti

Převod energií a služeb - při předání nemovitosti sepisujete s prodávajícím protokol, ve kterém je aktuální stav elektroměru, plynoměru, vodoměru atd. To vám poslouží jako podklad pro nové přihlášení k odběru energií pod vaším jménem a zároveň jako potvrzení proti vymáhání závazků, které neuhradí předchozí odběratel. Zejména vyúčtování energií (odběru tepla) je dobré řešit i s SVJ. Nestane se tak, že budete přebírat dluh na neplacených zálohách za teplo atd. Realitní makléři mají toto většinou ošetřeno již při přípravě dokumentace k nemovitosti, a vycházejí z předchozího ročního vyúčtování.


Smlouva s SVJ - kupujete byt? V tom případě se stáváte novým členem SVJ (Sdružení vlastníků jednotek), které zahrnuje další vlastníky bytů v bytovém domě. S koupí nemovitosti na vás totiž přecházejí nejen práva, ale i povinnosti. Ve většině případů se novou smlouvou o členství v SVJ zároveň řeší i dodávky tepla, vody a příspěvky do fondu oprav.


Doložení aktuálního Listu vlastnictví - Kupujete nemovitost na hypotéku? Nezapomeňte, že většina bank si dává do úvěrové smlouvy podmínku, že do určité doby musíte doložit, že už jste na Katastru nemovitostí zapsáni jako vlastníci, a že je na nemovitosti zapsáno Zástavní právo banky. Pokud jste vypláceli hypotéku, kterou měl na bytě prodávající, musí být odstraněna Zástavní smlouva této banky. To vše se dokládá na jednom dokumentu - List vlastnictví, který si můžete pořídit na jakémkoliv Czech pointu nebo stáhnout a zaplatit na internetu.


Daň z nabytí nemovité věci - Vztahuje se na vás tato povinnost? V tom případě musí být daň uhrazena do 3 měsíců od prvního dne měsíce, který nastane po zapsání vašich vlastnických práv. Jednoduše řečeno: Kupní smlouva byla na Katastr vložena návrhem 17.1.2020. Tím pádem od 1.2.2020 začne běžet tato tříměsíční lhůta. Výše daně (4%) se počítá z kupní ceny dle kupní smlouvy nebo podle znaleckého posudku. Vždy ale z té vyšší částky.


Změna trvalé a korespondenční adresy - Když nemáte novou nemovitost k pronájmu, ale stěhujete se do ní, stačí zajít na Městský úřad a tam zažádat o změnu adresy trvalého bydliště. Další státní instituce by tuto změnu měly dostat automaticky oznámením ze systému, který eviduje tyto změny. Samozřejmě automaticky dostanete i nový občanský průkaz. Na pasu a řidičském průkazu adresy trvalého pobytu nejsou, takže není co řešit.

Jinak tomu je ale u bank, telefonních operátorů atd. Nezapomeňte proto změnu adresy nahlásit kde jen to půjde. Třeba u banky lze toto většinou provádět přes internet banking. Jinde jen zavoláte na zákaznický servis atd. Ideální variantou je komunikace s poskytovatelem a zasílání vyúčtování elektronicky přes e-mail.


Obvodní lékař - zůstanete u svého předchozího lékaře, nebo se dojdete zaregistrovat k nějakému lékaři v okolí? I s tím je potřeba počítat.


Školy a školky - To už jste ale asi řešili dopředu, že? Nemluvě o zájmových kroužcích a sportu.


Samozřejmě jsou i další náležitosti spojené s pořízením nemovitosti, které v seznamu nejsou uvedeny. Pro začátek jsme si ale popsali ty nejdůležitější. Pokud tedy hledáte vhodnou nemovitost, nechte si poradit od odborníků a získejte vše potřebné hned od začátku. Vždy je totiž výhodnější využít zkušeností a znalostí někoho, kdo se tématu věnuje dlouhodobě.


Autor článku: Petr Pařízek

Hypoteční a úvěrový specialista

www.petrparizek.cz

Tel.:+ 420 776 793 464