top of page

Pořízení chaty nebo chalupy: Investice do klidu a pohody

Aktualizováno: 30. 5.

Chaty a chalupy jsou v České republice dlouhodobě velmi oblíbenou formou rekreačního bydlení. Největší boom za poslední roky zažila poptávka po chatách a chalupách v době covidu, kdy mnoho lidí hledalo alternativy k zahraničním dovoleným a preferovalo trávení času v přírodě a klidu. Dnes čím dál více rodin i jednotlivců pořizuje rekreační nemovitosti, aby mohli uniknout z městského ruchu a stresu a užít si více času v přírodním prostředí.Představte si, že můžete kdykoli uniknout z městského shonu do klidu vlastní chaty nebo chalupy. Místo, kde stres rychle ustupuje a kde příroda obnovuje vaši duševní pohodu. Takový prostor je ideální pro rodinné dovolené a setkání s přáteli, které vytvářejí nezapomenutelné chvíle v příjemné atmosféře.


Navíc vám chata nebo chalupa nabízí nespočet možností pro aktivní odpočinek, jako je turistika, cyklistika, zahradničení nebo rybaření.


Vlastnictví rekreační nemovitosti může být také finančně výhodné. Pronájmem během vaší nepřítomnosti můžete získat další příjem, což pomůže rychleji splatit případný úvěr​. Hodnota těchto nemovitostí navíc časem roste, což z nich činí výhodnou dlouhodobou investici​.


A jen na začátek si upřesníme, jaký je rozdíl mezi chatou a chalupou:


  • Chata je většinou jednodušší, menší a určená pro rekreační sezónní pobyty.

  • Chalupa je větší, masivnější a vhodná pro delší pobyty nebo trvalé bydlení s vyšším komfortem.


Jak vybrat ideální chatu nebo chalupu

Na jaké věci si dát pozor při výběru tohoto typu nemovitosti?


Lokalita, kde se nemovitost nachází

Umístění je klíčovým faktorem při výběru chaty nebo chalupy. Přírodní okolí, jako jsou lesy, jezera nebo hory, zvyšuje atraktivitu nemovitosti. Důležitá je také dostupnost základní infrastruktury, jako je kvalitní silniční spojení, veřejná doprava a případně obchody / hospůdky :-) v okolí.


Velikost a stav objektu vzhledem k potřebám a rozpočtu

Před nákupem je důležité zhodnotit, kolik prostoru potřebujete pro rodinu nebo případné návštěvníky. Zvažte počet ložnic, koupelen a společných prostor. Technický stav objektu je také velmi důležitý. Starší nemovitosti mohou vyžadovat rekonstrukci, což může zvýšit celkové náklady na pořízení a údržbu. Na druhou stranu, novější nemovitosti nebo nemovitosti po rekonstrukci mohou být dražší, ale nebudou vyžadovat tak velké investice do oprav a modernizace.


Právní aspekty a kontrola majetkových práv

Při koupi chaty nebo chalupy je nezbytné pečlivě prověřit právní aspekty. To zahrnuje kontrolu majetkových práv a ověření, že nemovitost není zatížena věcnými břemeny nebo jinými právními komplikacemi. Důležité je také ověřit, zda jsou všechny stavební úpravy a rekonstrukce provedené na nemovitosti v souladu se stavebními předpisy a jsou řádně zapsané v katastru nemovitostí. Zvažte, jestli pro vás nebude výhodné kontaktovat realitního makléře, který vám ve spolupráci s právníkem může pomoci se všemi náležitostmi a zajistit, že proces koupě proběhne hladce. 


“A v neposlední řadě je důležité si zjistit, po jakém pozemku se ke své nemovitosti dostanete. Bude to váš pozemek, je to obecní cesta (silnice) nebo musíte jet po cizím a hrozí, že vám někdo může znemožnit se k vašemu majetku dostat?”, upozorňuje na podstatnou věc při výběru chaty nebo chalupy Pavel Jílek, makléř společnosti Mireas.


Jak se starat o nemovitost

Žádná nemovitost (snad krom betonového bunkru) :-) není bezúdržbová. U chat a chalup to platí obzvlášť. S čím tedy počítat, pokud si pořídíte tento druh nemovitosti?


Kontrola a oprava střechy: Zajištění, že střecha nemá žádné poškození, je zásadní pro prevenci vodních škod.


Údržba zahrady a okolí: Pravidelné sekání trávy, péče o stromy a keře.


Opravy a údržba vnitřních prostor: Běžné opravy, kontrola a údržba topných, vodovodních a elektrických systémů. Chaty i chalupy jsou často ze dřeva, takže je třeba pečovat o dřevěné části, kterým hrozí napadení různými škůdci.


Zimní příprava: Zajištění nemovitosti proti škodám vlivem mrazu, vypuštění vody z venkovních kohoutků a systémů, izolace potrubí​.


Pokud v objektu nebudete většinu roku pobývat, existují možnosti, jak si pomoci.

Smlouva s místním správcem: Najmutí místního správce, který pravidelně kontroluje nemovitost a provádí potřebné údržbové práce.


Moderní technologie: Využití chytrých zařízení, jako jsou bezpečnostní kamery, chytré termostaty a detektory kouře a vody, které mohou být monitorovány a ovládány na dálku přes internet​.


Profesionální správcovské firmy: Smlouva s firmou specializující se na správu rekreačních nemovitostí, která zajišťuje údržbu, drobné opravy a správu pronájmu.


A protože tyto nemovitosti jsou na místech, která jsou z ruky, lákají různé zloděje a lumpy. Je tedy potřeba myslet i na správné zabezpečení objektu.


Bezpečnostní systémy: Instalace alarmů, bezpečnostních kamer a pohybových senzorů, které mohou odradit potenciální zloděje.


Mechanické zabezpečení: Kvalitní zámky, mříže na oknech a dveřích, zajištění sklepních prostor.


Spolupráce se sousedy: Dohoda se sousedy, kteří mohou nemovitost občas zkontrolovat a hlásit podezřelé aktivity.


Simulace přítomnosti: Použití časových spínačů na světla a elektroniku, aby se vytvořil dojem, že je objekt obývánVyužití pro rekreační pronájem

Můžete se také rozhodnout, že objekt budete pronajímat v době, kdy ho vy osobně nebudete využívat. Na co si dát pozor:


Zohledněte právní a daňové aspekty

Registrace a povolení: Ujistěte se, že pronájem je v souladu s místními předpisy. Některé oblasti mohou vyžadovat speciální povolení nebo registraci pro krátkodobé pronájmy.


Smlouva o pronájmu: Vytvořte podrobnou smlouvu, která bude obsahovat veškeré podmínky pronájmu, jako jsou doba pronájmu, cena, pravidla pro užívání nemovitosti a sankce za porušení pravidel.


Daňové povinnosti: Příjem z pronájmu je zdanitelný, proto je nutné jej správně evidovat a hlásit. Může být výhodné poradit se s daňovým poradcem, který vám pomůže optimalizovat daňovou zátěž a zajistí, že budete v souladu s daňovými předpisy​.


Věnujte se marketingu a propagaci pro zvýšení obsazenosti

Online platformy: Zveřejňujte nabídky na populárních rezervačních platformách, jako jsou Airbnb a Booking.com. Tyto platformy mají širokou uživatelskou základnu a nabízejí různé marketingové nástroje. Hojně je také využíván portál Chaty a chalupy.cz (https://www.chatyachalupy.cz/)


Kvalitní fotografie a popisy: Investujte do profesionálních fotografií a podrobných popisů nemovitosti. Zdůrazněte unikátní prvky, jako jsou krásné výhledy, blízkost turistických atrakcí a speciální vybavení (např. sauna, bazén).


Sociální média a vlastní web: Využijte sociální média k propagaci vaší nemovitosti. Vytvořte vlastní webové stránky, kde můžete prezentovat svou nabídku, zveřejňovat recenze a přijímat rezervace napřímo​. Ušetříte tak na provizích pro portály jako Airbnb a Booking.


Správa a údržba v době pronájmu

Správa a údržba nemovitosti během pronájmu je nezbytná pro zajištění spokojenosti hostů a dlouhodobé ochrany investice.


Check-in a check-out: Stanovte jasný proces pro přihlášení a odhlášení hostů. Můžete využít automatizované systémy nebo najmout místního správce, který se o to postará.


Úklid a údržba: Zajistěte pravidelný úklid a údržbu nemovitosti mezi jednotlivými pronájmy. Kvalitní úklidové služby jsou klíčové pro udržení vysokých hodnocení a opakovaných rezervací.


Rychlá reakce na problémy: Buďte připraveni rychle řešit jakékoliv problémy, které mohou nastat během pobytu hostů. Mít k dispozici místního správce nebo údržbáře, který může rychle zasáhnout, je výhodou.


Komunikace s hosty: Udržujte dobrou komunikaci s hosty před, během a po jejich pobytu. Odpovídejte na jejich dotazy a poskytujte jim všechny potřebné informace pro pohodlný a bezproblémový pobyt​.


Zisk z takového pronájmu vám může pomoci získat zajímavé finance nebo vám může výrazně ulehčit se splátkou úvěru.


Kdy se obrátit na realitní kancelář?

Když chcete koupit nebo prodat chatu nebo chalupu. Profesionální makléři mají hluboké znalosti trhu a přístup k široké škále nemovitostí, které nejsou vždy dostupné veřejnosti. Pomohou vám identifikovat nemovitosti, které splňují vaše požadavky a rozpočet, a zároveň poskytnou cenné rady týkající se lokality, technického stavu a právních aspektů. Realitní kancelář také zajistí, aby všechny právní a administrativní kroky byly správně provedeny, což minimalizuje riziko komplikací a zajišťuje hladký průběh celé transakce​.


Správná realitka vám může pomoci konkrétně s:


Oceněním nemovitosti: Profesionální ocenění nemovitosti, které vám pomůže stanovit správnou kupní cenu.


Právním poradenství: Pomoc s právními záležitostmi, jako jsou smlouvy, věcná břemena a majetková práva.


Finančním poradenství: Konzultace ohledně možností financování, jako jsou hypotéky a úvěry.


Jednáním o ceně: Pomoc při vyjednávání o ceně a podmínkách koupě, aby byl dosažen nejlepší možný obchod.


Administrativní podporou: Asistence při vyřizování veškeré potřebné dokumentace a formalit spojených s nákupem.


Závěr

Investice do chaty nebo chalupy přináší mnoho výhod. Nabízí únik z městského stresu a příležitost k relaxaci v přírodě a je to ideální místo pro rodinné dovolené a setkání s přáteli. 


Finančně může být výhodná díky možnosti pronájmu a dlouhodobému zhodnocení.


V roce 2022 byla cena za metr čtvereční rekreační nemovitosti srovnatelná s cenou bytů a domů. Každopádně jsou zde významné regionální rozdíly v cenách.


Vývoj průměrných cen chalup (2022 - 2023)

Region

2022 (Kč)

2023 (Kč)

Změna (%)

Střední Čechy

3 220 698

2 925 992

-9%

Jihočeský kraj

3 538 963

2 896 821

-18%

Plzeňský kraj

2 351 463

2 693 963

+15%

Karlovarsko

2 453 730

2 049 993

-16%

Ústecko

2 781 125

2 148 234

-23%

Liberecko

5 360 353

6 076 805

+13%

Královéhradecký kraj

4 236 622

4 632 971

+9%

Pardubický kraj

2 501 411

2 690 425

+8%

Olomoucko

2 597 632

2 653 662

+2%

Jihomoravský kraj

4 030 539

3 508 956

-13%

Zlínský kraj

3 533 235

2 791 158

-21%

Vysočina

2 852 000

2 684 700

-6%

Moravskoslezský kraj

2 647 208

2 587 779

-2%

Zdroj: Cemap, realitní portály


Dlouhodobě se však investice vyplatí. Zde k náhledu vývoj cen chat a chalup z dat portálu Sreality.cz:


Při výběru nemovitosti zvažte tedy lokalitu, velikost, technický stav a právní aspekty. Pravidelná údržba a zabezpečení jsou klíčové pro dlouhodobé uchování hodnoty. Pokud potřebujete pomoc, realitní kancelář vám může poskytnout odborné poradenství a zajistit hladký průběh transakce.


Investice do rekreační nemovitosti je tedy cesta k osobnímu klidu a finanční jistotě.Commenti


bottom of page