top of page

Víme, proč je potřeba si nejen k hypotéce pořídit životní pojištění

Aktualizováno: 7. 4. 2020

Rizikové životní pojištění vás chrání nejen proti krátkodobým výpadkům příjmů, ale slouží hlavně jako ochrana při nečekaných zdravotních událostech, na které se nedá dopředu finančně připravit. Ne každý má totiž možnost nechat si bokem dost peněz, aby potom měl na splácení hypotéky a samozřejmě i další náklady spojené s bydlením a běžným životem, nebo může spoléhat na podporu rodiny. Rizikové životní pojištění je bohužel stále ještě podhodnocovaná a málo využívaná služba, která ale jako jedna z mála dokáže zachránit váš majetek a zajistit blízké a rodinu.


Hypotéka je dlouhodobý a vysoký závazek, a pokud se rozhodnete jí splácet bez zajištění pojištěním, je to samozřejmě vaše rozhodnutí. Pokud ale porovnáte, kolik tímto způsobem ušetříte a kolik toho riskujete, dojdete k jednoduchému výsledku. Bez životního pojištění se pohybujete na hraně propasti bez jistícího lana, a nikdy nevíte, co se následně stane.


Samozřejmě je spousta argumentů, které klienti používají proti životnímu pojištění. Většina z nich ale bohužel vychází z neznalosti situace a podmínek, jak vlastně funguje životní pojištění a Nový občanský zákoník. Stejně tak se při sjednání životního pojištění můžete dopustit několika chyb.


Rizikové životní pojištění - Nejčastější chyby a neznalosti

Pojištění nepotřebujete, protože když se něco stane, tak nemovitost prodáte a půjdete bydlet do podnájmu.

To sice zní logicky, ale prodej nemovitosti za odpovídající cenu je otázkou minimálně 4 až 6 měsíců. Do té doby ale musíte platit hypotéku, energie a nebytné náklady. Nemluvě o tom, že v této zdravotní situaci asi nebudete mít čas, chuť a náladu řešit prodej a úkony s tím spojené. Horší situace nastane v případě úmrtí, protože vyřídit dědické řízení trvá až půl roku.


Pojištění nepotřebuji, protože mi rodiče pomohou

Držíme palce. Jak dlouho ale bude tato situace udržitelná, a co když se něco stane se zdravím rodičů?


Pojistka je drahá a doteď jsem jí nepotřeboval

Popravdě řečeno vám přejeme, abyste svoje rizikové životní pojištění nikdy nemuseli použít, a doplatili svojí hypotéku v klidu a ve zdraví. Jaká je ale pravděpodobnost, že vás během splácení něco nepostihne. Vždy je lepší mít jistotu pro sebe, partnera i své děti.


Mám pojištění na úraz, to stačí a je to levné

Statisticky je invalidita způsobená úrazem v objemu 5% celkových uznaných invalidních důchodů. Zbytek jsou nemoci, nejčastěji spojené s krevním oběhem, svalstvem a nervová onemocnění. Navíc uznání invalidity trvá většinou více než jeden rok pracovní neschopnosti. Kdo za vás zatím bude splácet hypotéku a náklady?Banka mi dá k hypotéce slevu za jejich pojištění

Ano, abyste dostali slevu, kterou lze získat i jinak, tak si necháte udělat pojištění, které vám navýší splátku a v podstatě kryje jen invaliditu III.stupně a smrt. Někdy také pracovní neschopnost na omezenou dobu. Tedy pojistka víceméně jen na málo pravděpodobná rizika, která se dají řešit jinak a levněji. Navíc pojistka je spojená s hypotékou. Když pak za 8 let refinancujete u banky s výhodnější nabídkou, tak pojistka zanikne. Dala vám nová banka také nabídku jejich pojistky k hypotéce? Nyní jste ale o 8 let starší, nejspíš máte už nějaké ty zdravotní potíže a hlavně záznamy ve své zdravotní kartě u doktora. Víte, co jsou to výluky u pojištění?


Spoření do pojištění je jednou z nejnákladnějších variant pro zhodnocení peněz. I když vám prodejce pojištění vysvětluje výhody spoření do pojištění, které zajistí daňové odpisy, tak nemá pravdu.


Autor článku: Petr Pařízek

Hypoteční a úvěrový specialista

Tel.:+ 420 776 793 464

Comments


bottom of page