top of page

Red alert: hypotéky se rychle zdražují a zájem o ně rapidně klesá

Aktualizováno: 7. 4. 2020


Mohli jste si všimnout, že za posledních pár měsíců průměrná úroková sazba hypoték rapidně vyrostla. Zájem o hypoteční úvěry klesl a za měsíc leden si zažádalo o hypotéku nejméně lidí za posledních 5 let.

To, že se vše zdražuje, není nic neobvyklého. U hypoték to platí dvojnásob. Úrokové sazby u hypoték již delší dobu rostou a v lednu se jim podařilo překročit hranici tří procent.

V číslech

V lednu si lidé vzali celkem 4764 hypotečních úvěrů Objem sjednaných hypoték dosáhl částky 10,93 miliard korun (oproti lednu loňského roku klesly o 14 miliard)

Slovo odborníka

Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum na svém twitteru uvedl: „Měsíc leden bývá každoročně slabší z důvodu nízkého počtu úvěrových žádostí během prosince, které by se propsaly do lednových smluv. O letošním lednu se v kontextu předchozích výsledků dá ale říci, že hypoteční trh téměř zamrzl. V lednu bylo sjednáno nejméně úvěrů za posledních pět let a jediné rostoucí veličiny v lednové statistice Fincentrum Hypoindexu tak jsou průměrná výše úvěru z důvodu nadále rostoucích cen nemovitostí a průměrná úroková sazba.“

Vypadá to dobře

V posledních měsících byl sice nárůst úrokových sazeb rapidní, ale další zdražování se nepředpokládá. Odborníci tvrdí, že by se hypotéky nadále neměly zdražovat tak rychlým tempem, jako tomu bylo doposud. Nasvědčuje tomu i to, že ČNB nechala už dvakrát po sobě úrokové sazby beze změny.

Commentaires


bottom of page